KYOCERA AVX TWCE117K075CCYZ0000
TWCE117K075CCYZ0000
Part No.:
TWCE117K075CCYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTWCE117K075CCYZ0000.pdf
Description:
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Series:
TWC-Y
ProductStatus:
Active
Capacitance:
110 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
75 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.45Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Lifetime@Temp:
500 Hrs @ 200°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.375 Dia x 1.062 L (9.52mm x 26.97mm)