KYOCERA AVX TWDE503K006CB0Z0700
TWDE503K006CB0Z0700
Part No.:
TWDE503K006CB0Z0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTWDE503K006CB0Z0700.pdf
Description:
WET TANT CAP
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
50000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6.3 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
400mOhm @ 1kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.375 Dia x 1.062 L (9.52mm x 26.97mm)