Ohmite TWW10JR56E
TWW10JR56E
Part No.:
TWW10JR56E
Datasheet:
ShinYuaTWW10JR56E.pdf
Description:
RES 0.56 OHM 5% 10W RADIAL
Resistance:
560 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
10W
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.492 L x 0.354 W (12.50mm x 9.00mm)
NumberofTerminations:
2.008 (51.00mm)