Ohmite TWW20JR10E
TWW20JR10E
Part No.:
TWW20JR10E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTWW20JR10E.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 5% 20W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
TWW
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.787 L x 0.512 W (20.00mm x 13.00mm)
NumberofTerminations:
1.811 (46.00mm)