Bourns Inc. TX12-115V
TX12-115V
Part No.:
TX12-115V
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaTX12-115V.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Series:
TX
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Semi-Toroidal
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 115V, Series 230V
Current-Output(Max):
Parallel 100mA, Series 50mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
12VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
50.80mm L x 50.80mm W
Height-Seated(Max):
27.18mm
Voltage-Isolation:
2000Vrms
Category:
Power Transformers
Datasheet:
ShinYuaTX12-115V.pdf
1. How to order TX12-115V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TX12-115V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TX12-115V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TX12-115V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TX12-115V pin diagram, TX12-115V datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TX12-10V TX12-115V TX12-12V TX12-15V TX12-17V
Part Number TX12-10V TX12-115V TX12-12V TX12-15V TX12-17V
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging - - - - -
Series TX TX TX TX TX
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal
Voltage-Primary 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 115V, Series 230V Parallel 115V, Series 230V Parallel 115V, Series 230V Parallel 115V, Series 230V Parallel 115V, Series 230V
Current-Output(Max) Parallel 100mA, Series 50mA Parallel 100mA, Series 50mA Parallel 100mA, Series 50mA Parallel 100mA, Series 50mA Parallel 100mA, Series 50mA
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 12VA 12VA 12VA 12VA 12VA
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Size/Dimension 50.80mm L x 50.80mm W 50.80mm L x 50.80mm W 50.80mm L x 50.80mm W 50.80mm L x 50.80mm W 50.80mm L x 50.80mm W
Height-Seated(Max) 27.18mm 27.18mm 27.18mm 27.18mm 27.18mm