Nichicon UMJ0J101MDL
UMJ0J101MDL
Part No.:
UMJ0J101MDL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUMJ0J101MDL.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UMJ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
105 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaUMJ0J101MDL.pdf
1. How to order UMJ0J101MDL on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UMJ0J101MDL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMJ0J101MDL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UMJ0J101MDL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UMJ0G101MDL UMJ0G221MDL UMJ0G330MDL UMJ0G470MDL UMJ0J101MDL
Part Number UMJ0G101MDL UMJ0G221MDL UMJ0G330MDL UMJ0G470MDL UMJ0J101MDL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UMJ UMJ UMJ UMJ UMJ
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime@Temp 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 70 mA @ 120 Hz 70 mA @ 120 Hz 70 mA @ 120 Hz 70 mA @ 120 Hz 70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 105 mA @ 10 kHz 105 mA @ 10 kHz 105 mA @ 10 kHz 105 mA @ 10 kHz 105 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm)
Size/Dimension 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm)