Nichicon UMJ1A330MDL
UMJ1A330MDL
Part No.:
UMJ1A330MDL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUMJ1A330MDL.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UMJ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
41 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)