Nichicon UPT2G101MHD6
UPT2G101MHD6
Part No.:
UPT2G101MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPT2G101MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
928 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaUPT2G101MHD6.pdf
1. How to order UPT2G101MHD6 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UPT2G101MHD6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPT2G101MHD6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPT2G101MHD6.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPT2G101MHD6 UPT2D681MRD6 UPTW6181MRD UPT2D331MHD UPT2E221MHD6
Part Number UPT2G101MHD6 UPT2D681MRD6 UPTW6181MRD UPT2D331MHD UPT2E221MHD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UPT UPT UPT UPT UPT
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
Polarization - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 580 mA @ 120 Hz 580 mA @ 120 Hz 580 mA @ 120 Hz 580 mA @ 120 Hz 580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 928 mA @ 10 kHz 928 mA @ 10 kHz 928 mA @ 10 kHz 928 mA @ 10 kHz 928 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm)
Size/Dimension 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max) 1.299 (33.00mm) 1.299 (33.00mm) 1.299 (33.00mm) 1.299 (33.00mm) 1.299 (33.00mm)