Nichicon UPTW6220MHD1TO
UPTW6220MHD1TO
Part No.:
UPTW6220MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPTW6220MHD1TO.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
320 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)