Vicor Corporation V24C24T150BL
V24C24T150BL
Part No.:
V24C24T150BL
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
ShinYuaV24C24T150BL.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 150W
  • Related Categories
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Bulk
Series:
MICRO (150W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
6.3A
Power(Watts):
150 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
88.3%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaV24C24T150BL.pdf
1. How to order V24C24T150BL on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the V24C24T150BL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of V24C24T150BL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V24C24T150BL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image V48C15C150BL V48C28C150BL V48C48C150BL V24C28T150BL V24C24T150BL
Part Number V48C15C150BL V48C28C150BL V48C48C150BL V24C28T150BL V24C24T150BL
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 6.3A 6.3A 6.3A 6.3A 6.3A
Power(Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W 150 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.3% 88.3% 88.3% 88.3% 88.3%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)