Vicor Corporation V300C24M150BL2
V300C24M150BL2
Part No.:
V300C24M150BL2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
ShinYuaV300C24M150BL2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 150W
  • Related Categories
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Bulk
Series:
MICRO (150W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
180V
Voltage-Input(Max):
375V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
6.25A
Power(Watts):
150 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Efficiency:
86.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 1.45 W x 0.65 H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)