CUI Inc. VBM-70-36-H
VBM-70-36-H
Part No.:
VBM-70-36-H
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ShinYuaVBM-70-36-H.pdf
Description:
AC-DC, 70 W, 36 VDC, SINGLE OUTP
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Tray
Series:
VBM-70 (70W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
36V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1.94A
Power(Watts):
70 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Heat Sink, Universal Input
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
89%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm)
ApprovalAgency:
CE, cURus, UKCA
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaVBM-70-36-H.pdf
1. How to order VBM-70-36-H on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VBM-70-36-H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VBM-70-36-H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VBM-70-36-H.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VBM-70-36 VBM-70-12 VBM-70-48 VBM-70-24 VBM-70-36-H
Part Number VBM-70-36 VBM-70-12 VBM-70-48 VBM-70-24 VBM-70-36-H
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Package/Case Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick Half Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series VBM-70 (70W) VBM-70 (70W) VBM-70 (70W) VBM-70 (70W) VBM-70 (70W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1.94A 1.94A 1.94A 1.94A 1.94A
Power(Watts) 70 W 70 W 70 W 70 W 70 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm) 2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm) 2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm) 2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm) 2.39 L x 2.28 W x 1.46 H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm)