IXYS VBO72-16NO7
VBO72-16NO7
Part No.:
VBO72-16NO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
PWS-D
Datasheet:
ShinYuaVBO72-16NO7.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 72A PWS-D
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
1.6 kV
Current-AverageRectified(Io):
72 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.08 V @ 30 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
100 µA @ 1600 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)