IXYS VCA105-14IO7
VCA105-14IO7
Part No.:
VCA105-14IO7
Datasheet:
ShinYuaVCA105-14IO7.pdf
Description:
MOD THYRISTOR 1400V 105A ECOPAC2
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
105 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
180 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
2250A, 2400A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)