XP Power VCE05US24
VCE05US24
Part No.:
VCE05US24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaVCE05US24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 5W
  • Related Categories
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
VCE05 (5W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
210mA
Power(Watts):
5 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm)
ApprovalAgency:
CB
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaVCE05US24.pdf
1. How to order VCE05US24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VCE05US24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCE05US24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VCE05US24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as VCE05US24 pin diagram, VCE05US24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VCE05US05 VCE05US09 VCE05US03 VCE05US24 VCE05US12-P
Part Number VCE05US05 VCE05US09 VCE05US03 VCE05US24 VCE05US12-P
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series VCE05 (5W) VCE05 (5W) VCE05 (5W) VCE05 (5W) VCE05 (5W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 210mA 210mA 210mA 210mA 210mA
Power(Watts) 5 W 5 W 5 W 5 W 5 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input
Efficiency - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm) 1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm) 1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm) 1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm) 1.30 L x 1.10 W x 0.75 H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm)