XP Power VCE20US15
VCE20US15
Part No.:
VCE20US15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaVCE20US15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 20W
  • Related Categories
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
VCE20 (20W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 305 VAC
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1.33A
Power(Watts):
20 W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm)
ApprovalAgency:
CB, TUV, UL
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaVCE20US15.pdf
1. How to order VCE20US15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VCE20US15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCE20US15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VCE20US15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as VCE20US15 pin diagram, VCE20US15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VCE20US05 VCE20US12 VCE20US24 VCE20US09 VCE20US15
Part Number VCE20US05 VCE20US12 VCE20US24 VCE20US09 VCE20US15
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series VCE20 (20W) VCE20 (20W) VCE20 (20W) VCE20 (20W) VCE20 (20W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 305 VAC 85 ~ 305 VAC 85 ~ 305 VAC 85 ~ 305 VAC 85 ~ 305 VAC
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1.33A 1.33A 1.33A 1.33A 1.33A
Power(Watts) 20 W 20 W 20 W 20 W 20 W
Features - - - - -
Efficiency 85% 85% 85% 85% 85%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm) 2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm) 2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm) 2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm) 2.60 L x 1.30 W x 0.92 H (66.0mm x 33.0mm x 23.4mm)