IXYS VCO180-14IO7
VCO180-14IO7
Part No.:
VCO180-14IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaVCO180-14IO7.pdf
Description:
MOD THYRISTOR 1400V 180A ECOPAC2
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
180 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
280 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
300 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
4500A, 4900A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)