XP Power VEC50US24
VEC50US24
Part No.:
VEC50US24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Package:
Datasheet:
ShinYuaVEC50US24.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W
Packaging:
Box
Series:
VEC50 (50W)
ProductStatus:
Active
RegionUtilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
InputType:
Cord (Sold Separately)
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output:
24V
Current-Output(Max):
2.08A
Power(Watts):
50 W
NoLoadPowerConsumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
OperatingTemperature:
0°C ~ 65°C
OutputConnector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
CordLength:
47.2 (1.20m)
InputConnector:
IEC 320-C14
Features:
Size/Dimension:
4.58 L x 2.06 W x 1.23 H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)
ApprovalAgency:
CB, CE, TUV
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Datasheet:
ShinYuaVEC50US24.pdf
1. How to order VEC50US24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VEC50US24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VEC50US24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VEC50US24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as VEC50US24 pin diagram, VEC50US24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VEC50US12 VEC50US24 VEC50US15 VEC50US19
Part Number VEC50US12 VEC50US24 VEC50US15 VEC50US19
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Box Box Box Box
Series VEC50 (50W) VEC50 (50W) VEC50 (50W) VEC50 (50W)
ProductStatus Active Active Active Active
RegionUtilized International International International International
Form Desktop (Class I) Desktop (Class I) Desktop (Class I) Desktop (Class I)
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output 24V 24V 24V 24V
Current-Output(Max) 2.08A 2.08A 2.08A 2.08A
Power(Watts) 50 W 50 W 50 W 50 W
NoLoadPowerConsumption 150mW (Max) 150mW (Max) 150mW (Max) 150mW (Max)
Polarization Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2 Level VI, CoC Tier 2 Level VI, CoC Tier 2 Level VI, CoC Tier 2
OperatingTemperature 0°C ~ 65°C 0°C ~ 65°C 0°C ~ 65°C 0°C ~ 65°C
OutputConnector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
CordLength 47.2 (1.20m) 47.2 (1.20m) 47.2 (1.20m) 47.2 (1.20m)
InputConnector IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
Features - - - -
Size/Dimension 4.58 L x 2.06 W x 1.23 H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm) 4.58 L x 2.06 W x 1.23 H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm) 4.58 L x 2.06 W x 1.23 H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm) 4.58 L x 2.06 W x 1.23 H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)