IXYS VIO50-06P1
VIO50-06P1
Part No.:
VIO50-06P1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
ShinYuaVIO50-06P1.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 42.5A ECO-PAC2
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
42.5 A
Power-Max:
130 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.9V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max):
600 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
16 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)