Vishay General Semiconductor - Diodes Division VLZ12A-GS18
VLZ12A-GS18
Part No.:
VLZ12A-GS18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
ShinYuaVLZ12A-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 11.42V 500MW SOD80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, VLZ
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
12 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
11.42 V
Supplier Device Package:
40 µA @ 10.6 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA