Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-100MT060WDF
VS-100MT060WDF
Part No.:
VS-100MT060WDF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
16-MTP Module
Datasheet:
ShinYuaVS-100MT060WDF.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 121A 462W MTP
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Configuration:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
121 A
Power-Max:
462 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.29V @ 15V, 60A
Current-CollectorCutoff(Max):
100 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
9.5 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
150°C (TJ)