Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10RIA10
VS-10RIA10
Part No.:
VS-10RIA10
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-10RIA10.pdf
Description:
SCR 100V 25A TO208AA
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
100 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
60 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.75 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
10 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
25 A
Current-Hold(Ih)(Max):
130 mA
Current-OffState(Max):
20 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
225A, 240A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-65°C ~ 125°C