Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-110RKI80PBF
VS-110RKI80PBF
Part No.:
VS-110RKI80PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-110RKI80PBF.pdf
Description:
SCR 800V 172A TO209AC
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
800 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
120 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.57 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
110 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
172 A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
Current-OffState(Max):
20 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1750A, 1830A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C