Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16RIA120MS90
VS-16RIA120MS90
Part No.:
VS-16RIA120MS90
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-16RIA120MS90.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A TO208AA
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
60 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.75 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
16 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
35 A
Current-Hold(Ih)(Max):
130 mA
Current-OffState(Max):
10 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
285A, 300A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-65°C ~ 125°C