Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-30TPS16-M3
VS-30TPS16-M3
Part No.:
VS-30TPS16-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaVS-30TPS16-M3.pdf
Description:
SCR 1.6KV 30A TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.6 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
45 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.3 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
20 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
30 A
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
Current-OffState(Max):
10 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
250A @ 50Hz
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C