Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-40TPS12AL-M3
VS-40TPS12AL-M3
Part No.:
VS-40TPS12AL-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaVS-40TPS12AL-M3.pdf
Description:
SCR 1.2KV 55A TO247AD
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.7 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.85 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
35 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
55 A
Current-Hold(Ih)(Max):
300 mA
Current-OffState(Max):
500 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
600A @ 50Hz
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)