Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-40TTS12-M3
VS-40TTS12-M3
Part No.:
VS-40TTS12-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaVS-40TTS12-M3.pdf
Description:
SCR 1.2KV 40A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
25 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
40 A
Current-Hold(Ih)(Max):
100 mA
Current-OffState(Max):
500 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
300A @ 50Hz
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 140°C