Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-50RIA60M
VS-50RIA60M
Part No.:
VS-50RIA60M
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-208AC, TO-65-3, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-50RIA60M.pdf
Description:
SCR 600V 80A TO208AC
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
50 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
80 A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
Current-OffState(Max):
15 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1200A, 1255A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C