Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GB150TH120N
VS-GB150TH120N
Part No.:
VS-GB150TH120N
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-GB150TH120N.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 300A INT-A-PAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
300 A
Power-Max:
1008 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.35V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max):
5 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
11 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
150°C (TJ)