Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT80DA60U
VS-GT80DA60U
Part No.:
VS-GT80DA60U
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaVS-GT80DA60U.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 123A 454W SOT227
Packaging:
Bulk
Series:
FRED Pt®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Switch
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
123 A
Power-Max:
454 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.45V @ 15V, 80A
Current-CollectorCutoff(Max):
100 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
10.8 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaVS-GT80DA60U.pdf
1. How to order VS-GT80DA60U on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VS-GT80DA60U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VS-GT80DA60U?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VS-GT80DA60U.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VS-ETF150Y65N VS-GT80DA60U VS-GT120DA65U VS-GT300TD60S VS-GT400TD60S
Part Number VS-ETF150Y65N VS-GT80DA60U VS-GT120DA65U VS-GT300TD60S VS-GT400TD60S
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FRED Pt® FRED Pt® FRED Pt® FRED Pt® FRED Pt®
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Single Switch Single Switch Single Switch Single Switch Single Switch
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 123 A 123 A 123 A 123 A 123 A
Power-Max 454 W 454 W 454 W 454 W 454 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.45V @ 15V, 80A 2.45V @ 15V, 80A 2.45V @ 15V, 80A 2.45V @ 15V, 80A 2.45V @ 15V, 80A
Current-CollectorCutoff(Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 10.8 nF @ 25 V 10.8 nF @ 25 V 10.8 nF @ 25 V 10.8 nF @ 25 V 10.8 nF @ 25 V