Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKH230-08
VSKH230-08
Part No.:
VSKH230-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaVSKH230-08.pdf
Description:
SCR DBL LOSCR 800V 230A MAGNAPAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
230 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
510 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
200 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
7500A, 7850A
Current-Hold(Ih)(Max):
500 mA