Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST110S08P0V
VS-ST110S08P0V
Part No.:
VS-ST110S08P0V
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-ST110S08P0V.pdf
Description:
SCR 800V 175A TO209AC
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
800 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.52 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
110 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
175 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
20 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
2700A, 2830A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C