Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST110S14P0PBF
VS-ST110S14P0PBF
Part No.:
VS-ST110S14P0PBF
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-ST110S14P0PBF.pdf
Description:
SCR 1.4KV 175A TO209AC
Voltage-OffState:
1.4 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.52 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
110 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
175 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
20 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
2270A, 2380A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C