Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST180C16C1
VS-ST180C16C1
Part No.:
VS-ST180C16C1
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
ShinYuaVS-ST180C16C1.pdf
Description:
SCR 1.6KV 660A A-PUK
Voltage-OffState:
1.6 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.96 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
350 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
660 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
30 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
4200A, 4400A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C