Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST230C14C0
VS-ST230C14C0
Part No.:
VS-ST230C14C0
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
ShinYuaVS-ST230C14C0.pdf
Description:
SCR 1.4KV 780A A-PUK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.4 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.69 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
410 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
780 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
30 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
5700A, 5970A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C