Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST230C14C1L
VS-ST230C14C1L
Part No.:
VS-ST230C14C1L
Datasheet:
ShinYuaVS-ST230C14C1L.pdf
Description:
SCR 1.4KV 780A A-PUK
Voltage-OffState:
1.4 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.69 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
410 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
780 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
30 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
4800A, 5000A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C