Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST280S06P0V
VS-ST280S06P0V
Part No.:
VS-ST280S06P0V
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-ST280S06P0V.pdf
Description:
SCR 600V 440A TO209AB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.28 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
280 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
440 A
Current-Hold(Ih)(Max):
600 mA
Current-OffState(Max):
30 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
7850A, 8220A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C