Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKT170-14PBF
VS-VSKT170-14PBF
Part No.:
VS-VSKT170-14PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaVS-VSKT170-14PBF.pdf
Description:
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
170 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
377 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
200 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
5100A, 5350A
Current-Hold(Ih)(Max):
500 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)