IXYS VVZB120-12IO2
VVZB120-12IO2
Part No.:
VVZB120-12IO2
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaVVZB120-12IO2.pdf
Description:
3-PHASE BRIDGE RECT 1600V 120A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
NumberofSCRsDiodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
120 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
750A @ 50MHz
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)