IXYS VW2X60-16IO1
VW2X60-16IO1
Part No.:
VW2X60-16IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaVW2X60-16IO1.pdf
Description:
MODULE AC CTLR 2X60A 1600V V1-A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
2-Phase Controller - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
4 SCRs
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
27 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
43 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
520A, 560A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)