Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WKP151MCPEB0KR
WKP151MCPEB0KR
Part No.:
WKP151MCPEB0KR
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYuaWKP151MCPEB0KR.pdf
Description:
CAP CER 150PF 760VAC Y5T RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
WKP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
760VAC
TemperatureCoefficient:
Y5T
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)