Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WKP472MCPEJ0KR
WKP472MCPEJ0KR
Part No.:
WKP472MCPEJ0KR
Datasheet:
ShinYuaWKP472MCPEJ0KR.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
760VAC
TemperatureCoefficient:
Y5U (E)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.827 (21.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)