Intersil X1227S8-2.7
X1227S8-2.7
Part No.:
X1227S8-2.7
Manufacturer:
Intersil
Category:
Clock/Timing - Real Time Clocks
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaX1227S8-2.7.pdf
Description:
RTC, NON-VOLATILE
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Clock/Calendar
Features:
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
MemorySize:
TimeFormat:
HH:MM:SS (12/24 hr)
DateFormat:
YY-MM-DD-dd
Interface:
I²C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply:
2.7V ~ 5.5V
Voltage-SupplyBattery:
1.8V ~ 5.5V
Current-Timekeeping(Max):
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C