Torex Semiconductor Ltd XC6601A141PR-G
XC6601A141PR-G
Part No.:
XC6601A141PR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
ShinYuaXC6601A141PR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.4V 300MA SOT89-5
  • Related Categories
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
3V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.4V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.141V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
3 µA
Current-Supply(Max):
45 µA
PSRR:
60dB ~ 40dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C