Torex Semiconductor Ltd XC9142D45D0R-G
XC9142D45D0R-G
Part No.:
XC9142D45D0R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-XFBGA, WLBGA
Datasheet:
ShinYuaXC9142D45D0R-G.pdf
Description:
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
XC9142
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.65V
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
4.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
500mA
Frequency-Switching:
3MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)