Torex Semiconductor Ltd XC9235B21CER-G
XC9235B21CER-G
Part No.:
XC9235B21CER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaXC9235B21CER-G.pdf
Description:
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
XC9235
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2V
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.1V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
600mA
Frequency-Switching:
1.2MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)