Torex Semiconductor Ltd XC9260B16DPR-G
XC9260B16DPR-G
Part No.:
XC9260B16DPR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
ShinYuaXC9260B16DPR-G.pdf
Description:
1.5A COT CONTROL SYNCHRONOUS STE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
XC9260
ProductStatus:
Obsolete
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.7V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.6V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1.5A
Frequency-Switching:
3MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C (TA)