Torex Semiconductor Ltd XCL101A501ER-G
XCL101A501ER-G
Part No.:
XCL101A501ER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
DC DC Converters
Package:
6-TDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaXCL101A501ER-G.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
  • Related Categories
Package/Case:
6-TDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
XCL101
ProductStatus:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.9V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
100mA
Power(Watts):
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaXCL101A501ER-G.pdf
1. How to order XCL101A501ER-G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the XCL101A501ER-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XCL101A501ER-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XCL101A501ER-G XCL101A331ER-G XCL101C301ER-G XCL101A301ER-G XCL101C331ER-G
Part Number XCL101A501ER-G XCL101A331ER-G XCL101C301ER-G XCL101A301ER-G XCL101C331ER-G
Series XCL101 XCL101 XCL101 XCL101 XCL101
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 0.9V 0.9V 0.9V 0.9V 0.9V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Power(Watts) - - - - -
Voltage-Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm) 0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm) 0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm) 0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm) 0.10 L x 0.08 W x 0.04 H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm)