AMD Xilinx XCZU15EG-3FFVB1156E
XCZU15EG-3FFVB1156E
Part No.:
XCZU15EG-3FFVB1156E
Manufacturer:
AMD Xilinx
Category:
Embedded - System On Chip (SoC)
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Datasheet:
ShinYuaXCZU15EG-3FFVB1156E.pdf
  • Related Categories
Package/Case:
1156-BBGA, FCBGA
Packaging:
Tray
Series:
Zynq® UltraScale+™ MPSoC EG
ProductStatus:
Active
Architecture:
MCU, FPGA
CoreProcessor:
FlashSize:
RAMSize:
256KB
Peripherals:
DMA, WDT
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed:
600MHz, 667MHz, 1.5GHz
PrimaryAttributes:
Zynq®UltraScale+™ FPGA, 747K+ Logic Cells
OperatingTemperature:
0°C ~ 100°C (TJ)