Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K35000B0L
Y00072K35000B0L
Part No.:
Y00072K35000B0L
Datasheet:
ShinYuaY00072K35000B0L.pdf
Description:
RES 2.35K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Resistance:
2.35 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.6W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)